Любопитни факти, доказани по научен път
Двама влюбени гледат към хоризонта. Снимка: Getty
Любовта често е обект на научни изследвания, които повечето от нас приемат с известна доза скептицизъм. Как може да се определи това чувство и най-важното - как да се докаже, че човек наистина е влюбен.
Любовта и другите чувства са по-скоро част от изкуството, в което има място за романтика.
И наистина, как може с научни термини и неоспорими доказателства да се обясни защо хората се влюбват или спират да обичат, от какво зависи привличането или как да обясним любовта от пръв поглед.
Тази хлъзгава тема изследва световноизвестният невролог Стефани Качиопо.
Десетилетия наред тя анализира на функционирането на централната нервна система, използвайки инструментите на науката, за да дешифрира невронната основа на любовта, буквално разкривайки тайните на сърцето, като „наднича“ дълбоко в мозъка с помощта на томограф и скенери.
Страстна целувка. Снимка: Getty
Така Качиоло успява да докаже невероятни и любопитни неща. Невроложката обобщава резултатите от своите научни открития, добавя личен опит и пише книгата „Където се ражда любовта. Неврология за това как избираме и не се избираме един друг”
В нея тя разказва за различните видове любов: любов към работата, хобита, майчина обич, но основният ѝ акцент е върху романтичните отношения.
- Любовта активира дванадесет области на мозъка.
- Влюбването предизвиква цял куп биологични фойерверки, включително активизира сърдечната област, която изпраща допамин към системата за възнаграждение на мозъка. А е известно, че тя е отговорна за чувството на удоволствие.
Същите тези зони се активират, когато хората ядат вкусна и пристрастяваща храна или пият вино. Ето защо влюбването е подобно на наркотичното опиянение (само без пристрастяването).
- Влюбените имат по-високи естествени нива на окситоцин в кръвта си. Това откритие подчертава мощната връзка между окситоцина и имунната система, което индиректно потвърждава лечебната сила на любовта.
- Може би сте чували за кризата на седмата година, но учените са доказали, че първата криза в любовните отношения идва на третата година. Тогава, мозъкът, който е опиянен от допамин, изтрезнява.
- За разлика от самотните, тези които имат дългосрочни романтични връзки, спят по-добре и са по- щастливи и здрави. Те имат по-силен имунитет и не са така склонни към пристрастяване. И е по-малко вероятно да получат повторни инсулти.
Влюбени правят планове за бъдещето. Снимка: Getty
- Любимото ви занимание може да ви определя като човек, но това не е достатъчно. За да оцелее, човек трябва да обича.
- Когато сме сами, ние сме податливи на поредица от неврологични промени, които отекват в цялото тяло. Те причиняват такава вреда на здравето ни, че някои експерти по обществено здравеопазване твърдят, че ако продължително време човек остава самотен, това носи сериозен риск за здравето, сравним с този от пушенето.
- Проучванията показват, че двойките, които танцуват заедно, са по-склонни да бъдат щастливи. Съвместната физическа активност не само дава приятни телесни усещания, които се образуват в инсулата на мозъка, но също така намалява стреса.
Двама влюбени на излет. Снимка: Getty
- Здравите взаимоотношения са предпоставка за здрав мозък. И може би няма по-ефективна социална дейност и по-добър начин за реализиране на пълния когнитивен потенциал на мозъка от влюбването.
- Обонянието също играе важна роля при привличането. Ние сме склонни да бъдем привлечени от хора, чиято миризма е различна от нашата. Човешкият нос открива феромони, химически сигнали, съдържащи генетична информация.
- Въпреки че причините за раздялата винаги са двусмислени, те обикновено се свеждат до два основни проблема: липса на психологическа близост с партньора (това, което наричаме социална награда) или чувство на отхвърляне или безполезност (социална заплаха).
- Любовта към друг човек и страстта към някаква дейност (като спорт, кариера или постигане на цел в живота) са много сходни.
Мона Василева
Чрез игра с детето може да бъдете полезни и за някои важни умения за неговото развитие.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари